Chrání blokáda řízení účinně před krádeží?

Na trhu jsou k dispozici různá řešení, jak naše auto ochránit před krádeží. Nejdůležitější otázkou v této oblasti je použití dodatečné ochrany – montované jednotlivě.

Ty tovární jsou příliš masivně používané, a proto zlodějům dobře známé … a tudíž nespolehlivé. Už použití jakékoli dodatečné ochrany proti krádeži je obrovským krokem ke zlepšení zabezpečení vozidla, o kterém kupodivu stále rozhoduje malé procento uživatelů. Zdá se to být dost nepochopitelné, zvláště když náklady na takové dodatečné zabezpečení jsou v mnoha případech jednorázovým nákladem, který je zlomkem ceny samotného vozu. Jedním z jednodušších způsobů, jak ochránit auta proti krádeži, jsou zámky na volant, které jsou v několika variantách, lišících se úrovní zabezpečení, cenou a komfortem používání. Zaručují však, že nám auto neukradne zloděj?

Typy blokády volantu proti krádeži

Nejstarší známou formou blokády řízení je vnější zámek, tzv. hůlka. Jde o kovovou tyč připevněnou k volantu zvenčí a uzavřenou obyčejným zámkem. Často má rameno, které se opírá o palubní desku, což – alespoň teoreticky – brání nechtěné osobě točit volantem a navigovat vůz. Je levný, snadno dostupný a kompatibilní s většinou modelů aut. Proč se tedy používá stále méně? Jedním z důvodů, který nemá nic společného s pouhou silou ochrany, je estetika a komfort používání. Když se dostaneme do krásného interiéru našeho vozidla, tento typ zabezpečení kazí efekt a působí dost ošklivě. Pokaždé, když ho sundáte a znovu nasadíte, přiznejme si, že je to také docela zdlouhavé.

Druhým, podobným typem zámku volantu je kotoučový zámek. Také ho pokaždé nasadíme na volant zvenčí, ale v tomto případě jeho konstrukce – nejčastěji ocelový plát – obepíná celý volant. To má obrovský dopad na sílu zabezpečení, protože je mnohem obtížnější jej odstranit. Obrovskou nevýhodou je však, stejně jako v případě hole, pohodlí a estetika. Disk je velký a opticky kazí interiér našeho vozu. Určitě je nepředstavitelné ho použít v lepších nebo luxusních modelech aut, protože je to naprosto kontraproduktivní. I kdyby to byla ta nejlepší ochrana proti krádeži (a není), esteticky ztrácí na všechny ostatní na trhu. Kromě toho se před instalací takového kovového kotouče doporučuje nasadit na volant ochranný kryt, aby nedošlo k jeho mechanickému poškození. Tím se celý proces prodlužuje a motivace k nasazování blokády každý den klesá. Majitelé vozidel jej nenasazují, když zastaví na kratší dobu, a měli byste si vždy pamatovat, že příležitost dělá zloděje…

Třetím typem zámku řízení jsou zámkové systémy, které jsou trvale instalovány pod sloupkem řízení. Naprostá většina z nich se také odemyká klíčem, i když se nesměle objevují systémy odemykané pomocí aplikace pro chytré telefony. Jejich výhodou je mnohem větší diskrétnost, protože systém je skrytý a místo toho, abychom pokaždé vyndali celý zámek, tak jen otočíme. Tento typ ochrany proti krádeži vyžaduje odbornou instalaci v servisu nebo autorizovaném montážním místě.

Jak zloději odstraňují blokády?

Zloději si už našli cestu s každým ze tří typů zámku řízení. Je prakticky jedno, z jakého, byť sebepevnějšího materiálu, by byla bezpečnostní hůl vyrobena, protože zloději neřežou ji, ale volant auta. Pak ochranu snadno sundají a auto zůstává stále funkční a můžete ho odjet. Samotná výměna volantu je pro zloděje haléře ve srovnání se ziskem z prodeje kradeného vozidla. Zajímavé je, že samotná struktura bezpečnostní lišty může být natolik vadná (tyč je příliš krátká), že blokáda nepřekáží při otáčení volantem.

Proříznutí volantu brání kotoučový zámek, takže je obtížnější jej překonat. V tomto případě je časově náročnější kotouč odříznout a vyjmout. Ale bohužel tento typ zámku často umožňuje alespoň částečně manévrovat s volantem. To umožňuje zloději přejít na odlehlejší místo, aby jej bezpečně odstranil.

Zbavit se zámku řízení vyžaduje správné nástroje a může způsobit spoustu hluku (zvláště u pevného). Problém je ale v tom, že po sejmutí je nastartování vozidla extrémně snadné a po autě nezůstane žádná stopa.

Chrání blokáda volantu auto před krádeží?

Na tuto otázku je těžké jednoznačně odpovědět – částečně chrání, ale ne úplně. V předchozím odstavci jsme si popsali způsoby, jak se zloději zbaví blokády na volantu. Některé z nich jsou rychlé a jednoduché. Je jasné, že zámky volantu nezaručují bezpečnost vozu na 100%. V jejich případě se ochrana proti krádeži spoléhá z velké části na optickou ochranu.

Vzhledem k tomu, že jsou patrné už z dálky, dokážou zloděje hned od začátku vystrašit. To je zároveň nevýhoda tohoto řešení – umožňuje zloději se řádně připravit a zajistit potřebné nářadí. Vše záleží na motivaci lupiče – může mít zakázku podobnou té naší a pak čekat na příznivou okolnost krádeže.

Jaká je nejlepší ochrana před krádeží auta?

Specifikum mechanických ochran je taková, že je lze odstranit vhodnými nástroji. Proto doporučujeme použít elektronické zabezpečení – které zabrání nastartování auta, aby s ním zloděj neujel. Klíčem k nejlepším elektronickým bezpečnostním prvkům, imobilizérům CAN, je to, že jsou tak miniaturní a dobře skryté, že nic nenasvědčuje tomu, že je vozidlo chráněno. Zloděj je nemůže odhalit žádným dostupným zařízením. Po vynucení zámku nebo jeho otevření nedávno oblíbenou „kufrovou“ metodou nastoupí do vozidla, a to prostě nenastartuje. Je to mnohem lepší řešení než zámky volantu – pohodlnější, neviditelné a nelze je vynutit pomocí nářadí.

Podívejte se, jak nás hodnotí zákazníci

5/5
5/5
Jonáš Babiš
Jonáš Babiš
Read More
Skvělý systém proti krádeži od Zabezpeč Auto. Doporučil mi ho známý, který díky němu zachránil cenná zavazadla. Systém jsem si pořídil také a rozhodně nelituji...
Jan Venkrbec
Jan Venkrbec
Read More
V mém okolí jsou krádeže aut stále častější, proto jsem se rozhodl investovat do spolehlivého systému.
Eliška Zemánková
Eliška Zemánková
Read More
Doporučuji všem. Skvělá komunikace se zákazníkem. Instalatér mi profesionálně vysvětlil, jak zařízení správně používat. Stačí nasednout do auta se svým smartfonem (s nainstalovanou aplikací) nebo ovladačem. Ještě nezapomenout jedno i druhé…
Dominik Cerman
Dominik Cerman
Read More
Mohu jen doporučit, solidní společnost, precizní instalace. Servisní technik mi vysvětlil, jak systém funguje. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení. Pokud chcete, aby vám auto nikdo neukradl, pořiďte si ho.
Simona Füzyová
Simona Füzyová
Read More
Systém je nainstalován a funguje bez problémů. Objevila se malá chyba, kterou jsem nahlásila a byla opravena během několika dní. Společnost se ozvala rychle a systém už funguje bez problémů.
Jan Blatouch
Jan Blatouch
Read More
ODBORNĚ, PROFESIONÁLNĚ A RYCHLE. Servisního technika hodnotím 10/10, nebo rovnou 11. Společnost, na kterou je spolehnutí... VELIKÁ SPOKOJENOST 👍👍👍👍👍 Každému mohu jen doporučit 👍👍👍👍👍MÉ AUTO JE V BEZPEČÍ!!!
Filip Havlicek
Filip Havlicek
Read More
Společnost má zákaznický servis na vysoké úrovni, zkušeného a sympatického instalatéra. Jen tak dál!!
Petr Škorvan
Petr Škorvan
Read More
Domluva probíhala na úrovni a samotná instalace proběhla bez problémů. Samotný Canlock funguje tak jak má. Za mě dobrý.
Natalie Raclavska
Natalie Raclavska
Read More
Měli jsme štěstí, že jsme narazili na tuto firmu. Vše funguje i v hybridu, jak má, servis, pomoc, vysvětlili, jak zabezpečení používat. Je dobře, když můžete svěřit auto někomu, kdo mu rozumí a kdo nedělá věci narychlo. Doporučuji.
Viktoriya Bairamyan
Viktoriya Bairamyan
Read More
Profesionální instalace. Spolehlivý systém! Doporučuji!
Michal Novák
Michal Novák
Read More
Jsem velice spokojen, zabezpečovací sytém byl nainstalován velice rychle.
Previous
Next

Účinně chráníme váš vůz

Náš systém je velmi účinnou ochranou proti všem známým způsobům odcizení vozidla.

Včetně v poslední době nejoblíbenější metody – na kufru!

OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.


OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.

Ozveme se vám do 1 hodiny.

Stránka používá soubory cookies. Více informací naleznete zde.