Zámek řadicí páky – opravdu funguje?

Existují dva druhy zabezpečení proti krádeži – elektronická a mechanická. Většina řešení se zaměřuje na znehybnění vozidla, která zloději znemožní krádež auta… tj. rozjezd se čtyřmi koly. Elektronická zabezpečení, jako jsou imobilizéry, zabraňují nastartovat auto neoprávněným osobám.

Mezi mechanická zabezpečení patří všechny druhy zámků a blokád – na volant, kola, pedály nebo na řadicí páku. Poslední druh – zámek řadicí páky – patří mezi ty nejoblíbenější. Pokusíme se vysvětlit, jak funguje, zda je účinný a něco si řekneme i o jeho nevýhodách.

Moderní zámek řadicí páky – vyplatí se do něho investovat?

Když se řekne zámek či blok, většině řidičům se vybaví komplikovaný mechanismus a celá řada problémů. Není se čemu divit, donedávna se jednalo o nepraktická, nevzhledná bezpečnostní zařízení, která byla umístěna přímo na řadicí páku. Blokády ve staromódním provedení můžeme v některých autech vidět i dnes.

Stále více společností však nabízí moderní zámek řadicí páky, který je vbudován přímo do karosérie. Tyto zámky zabírají málo místa a jsou téměř neviditelné. Jejich přítomnost odhaluje pouze zámek, popřípadě i vložený klíček.

Jak funguje zámek řadicí páky?

Mechanický zámek blokuje přímo řadicí páku. Toto řešení se běžně používá u vozidel jak s manuální, tak i automatickou převodovkou – uzamkne ji v poloze „P“. Toto bezpečnostní řešení se vyznačuje tím, že je nemožné změnit rychlost, což znemožňuje nebo značně ztěžuje krádež vozu.

Na trhu jsou dostupné dva druhy zámků řadicí páky – s čepy a bez čepů. Čep blokuje převodovku tak, že ji znehybní pomocí kolíku (čepu). Pokud chceme autem jezdit, je nutné čep vyjmout, co občas není právě nejsnadnější úkol. Mnohem praktičtější je závorová blokáda – v tomto případě lze blokádu ovládat pomocí zámku a klíče.

Problémy se zámky řadicí páky

Mechanické blokády se neobejdou bez problémů. Některá zařízení se bohužel vyznačují komplikovanou konstrukcí, jiná se neprakticky používají. Dříve než se rozhodnete si jedno z nich pořídit, je třeba si něco říct o jejich používání.
Prvním a nejzávažnějším problémem je mechanismus samotné blokády. Na automobilových fórech najdete spoustu dotazů ohledně zaseknutých zámků. Uživatelé si nejčastěji stěžují, že vložený klíč nelze otočit – to platí dokonce i pro zámky nejslavnějších značek na trhu. Mohou nastat problémy s poškozeným výrobkem, nesprávnou montáží nebo opotřebením samotného zámku. Každý řidič proto musí počítat se zdlouhavou a namáhavou opravou.

Další problém stanoví samotní řidiči. Po jízdě je nutné zámek uzamknout pomocí klíče. Většina řidičů tento krok odkládá a zdá se jim zbytečný – zejména při parkování automobilu na kratší dobu – a postupem času přestane zamykat a odemykat blokádu vůbec. Během jízdy ve městě a krátkého parkování se tato činnost může zdát únavná a nepraktická.

Občas se stane, že se klíč ztratí. Pokud k tomu dojde nedaleko místa bydliště, vždy je po ruce náhradní sada. Mnohem horší je, když se klíč ztratí někde na cestách nebo v zahraničí. V tomto případě budete muset zavolat odtahovou službu, abyste auto přepravili do servisu, kde bude blokáda odstraněna. Tyto situace nejsou ničím novým a lze jim předejít pomocí elektronického zabezpečení auta.

Elektronické zabezpečení a zámek řadicí páky
Na rozdíl od zámku řadicí páky jsou elektronická zařízení schovaná uvnitř vozu a zloděj je neumí najít.

Specifika mechanických zabezpečení a krádež

Zámek řadicí páky je jednoduché mechanické zařízení. Jednoduchá konstrukce může být výhodou (např. z hlediska dlouhé životnosti mechanismu), ale zároveň i nevýhodou – zloději velmi dobře vědí, jak takové blokády fungují.
Dokonale skrytá blokáda není zárukou úspěchu – „profesionál“ ji dokáže najít v průběhu několika vteřin. Pokud má vybavení a vhodné podmínky, může ji okamžitě demontovat.

Zámek řadicí páky se obvykle aktivuje pouze při couvání. Znamená to, že zloděj bude moci nacouvat na odtahové vozidlo, pokud auto dříve nezaparkujete kufrem ke zdi. Mnoho řidičů však nevěří, že krádež pomocí odtahového vozidla může potkat i je nebo o směru parkování auta zkrátka nepřemýšlí.

Za zmínku stojí také skutečnost, že mechanický zámek chrání před krádeží pouze vozidlo, a ne veškeré ostatní vybavení (rádio, kamera, dětské sedačky atd.) Váš vůz tak i nadále může být snadným terčem zlodějů.

Na závěr je nutné uznat, že problém mechanické blokády převodovky spočívá v její jednoduchosti a dobré viditelnosti. Zloděj se může připravit na její demontáž a počkat si na vhodný okamžik. Proto doporučujeme investovat do moderních a pokročilých elektronických bezpečnostních systémů. Pro zloděje jsou ještě stále novinkou, je obtížné je najít a vy u sebe nemusíte pokaždé mít klíčky od blokády. Tato zařízení je navíc nemožné ztratit.

Hledáte to nejmodernější řešení na trhu? Imobilizér bez mechanických zásahů do vašeho auta. Podívejte se na nabídku a doplňkové možnosti.

Podívejte se, jak nás hodnotí zákazníci

5/5
5/5
Jonáš Babiš
Jonáš Babiš
Read More
Skvělý systém proti krádeži od Zabezpeč Auto. Doporučil mi ho známý, který díky němu zachránil cenná zavazadla. Systém jsem si pořídil také a rozhodně nelituji...
Jan Venkrbec
Jan Venkrbec
Read More
V mém okolí jsou krádeže aut stále častější, proto jsem se rozhodl investovat do spolehlivého systému.
Eliška Zemánková
Eliška Zemánková
Read More
Doporučuji všem. Skvělá komunikace se zákazníkem. Instalatér mi profesionálně vysvětlil, jak zařízení správně používat. Stačí nasednout do auta se svým smartfonem (s nainstalovanou aplikací) nebo ovladačem. Ještě nezapomenout jedno i druhé…
Dominik Cerman
Dominik Cerman
Read More
Mohu jen doporučit, solidní společnost, precizní instalace. Servisní technik mi vysvětlil, jak systém funguje. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení. Pokud chcete, aby vám auto nikdo neukradl, pořiďte si ho.
Simona Füzyová
Simona Füzyová
Read More
Systém je nainstalován a funguje bez problémů. Objevila se malá chyba, kterou jsem nahlásila a byla opravena během několika dní. Společnost se ozvala rychle a systém už funguje bez problémů.
Jan Blatouch
Jan Blatouch
Read More
ODBORNĚ, PROFESIONÁLNĚ A RYCHLE. Servisního technika hodnotím 10/10, nebo rovnou 11. Společnost, na kterou je spolehnutí... VELIKÁ SPOKOJENOST 👍👍👍👍👍 Každému mohu jen doporučit 👍👍👍👍👍MÉ AUTO JE V BEZPEČÍ!!!
Filip Havlicek
Filip Havlicek
Read More
Společnost má zákaznický servis na vysoké úrovni, zkušeného a sympatického instalatéra. Jen tak dál!!
Petr Škorvan
Petr Škorvan
Read More
Domluva probíhala na úrovni a samotná instalace proběhla bez problémů. Samotný Canlock funguje tak jak má. Za mě dobrý.
Natalie Raclavska
Natalie Raclavska
Read More
Měli jsme štěstí, že jsme narazili na tuto firmu. Vše funguje i v hybridu, jak má, servis, pomoc, vysvětlili, jak zabezpečení používat. Je dobře, když můžete svěřit auto někomu, kdo mu rozumí a kdo nedělá věci narychlo. Doporučuji.
Viktoriya Bairamyan
Viktoriya Bairamyan
Read More
Profesionální instalace. Spolehlivý systém! Doporučuji!
Michal Novák
Michal Novák
Read More
Jsem velice spokojen, zabezpečovací sytém byl nainstalován velice rychle.
Previous
Next

Účinně chráníme váš vůz

Náš systém je velmi účinnou ochranou proti všem známým způsobům odcizení vozidla.

Včetně v poslední době nejoblíbenější metody – na kufru!

OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.


OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.

Ozveme se vám do 1 hodiny.

Stránka používá soubory cookies. Více informací naleznete zde.