Sběrnice CAN – co to je a jak to funguje?

Controled Area Network, nebo zkráceně CAN – tato 3 písmena se na této stránce neustále objevují. Sběrnice CAN se stala skutečnou revolucí v pokroku v používání elektroniky v automobilovém průmyslu. První sběrnice CAN byly vytvořeny v 80. letech a rychle si získaly oblibu, protože byly potřeba. A už se stalo, že CAN je standardem dodnes. Efektivním standardem.

Sběrnice CAN – historie vzniku a rychlý úspěch

Osmdesátá léta minulého století se v kontextu automobilového pokroku zdají vzdálená, protože automobilový průmysl – jako takový – existuje již od 19. století. Toto období však bylo velmi, velmi progresivní z hlediska využití elektroniky ve všech druzích vozidel – i v osobních automobilech. Pokrok těch dob cítíme dnes, kdy klimatizace, ABS, elektronické vstřikování a zapalování, airbagy jsou standardem, může to trvat tak dlouho.

1 311 / 5 000

Wyniki tłumaczenia

Přišly první pokusy vytvořit komplexní systémy, ve kterých budou zařízení ve vozidle vzájemně komunikovat. Vyskytl se problém. Pro celý tento systém bylo potřeba vytvořit řídicí systém. Problém byl nemalý význam, a to doslova – na počátku 80. let, kdy automobily byly založeny pouze na mikroprocesorech, přesahovala délka kabelů ve vozidle 3 km a hmotnost 50 kg.

Bosch – první sběrnice CAN

Klíčovým rokem v této historii je rok 1981, kdy Bosch vyvinul zařízení, které dokázalo zvládnout veškerou požadovanou komunikaci. A bude to stabilní a efektivní zařízení, které sníží počet kabelů potřebných ve vozidle. Takový krok umožnil zvýšit spolehlivost a bezpečnost vozidel. Zařízení dostalo název CAN – Controled Area Network.

Dalším milníkem byl rok 1985, kdy Bosch začal spolupracovat s Intelem na vývoji elektronických obvodů, které implementují přenos CAN, a protože to byly zlaté časy technologického vývoje – zbytek proběhl hladce. Systém CAN je dnes standardem v mnoha odvětvích dopravy nejen v automobilovém průmyslu. Zatímco luxusní vozidlo na přelomu 70. a 80. let mělo kabelovou instalaci o hmotnosti 56 kg, hmotnost kabelů vrtulníku v té době byla 200 kg. CAN způsobil revoluci v mnoha vozidlech.

Jak funguje sběrnice CAN a proč je tak spolehlivá?

Sběrnice CAN je vojensky řečeno sběrnice pro výměnu dat. Umožňuje vzájemnou komunikaci mezi elektronickými moduly na palubě vozidla. Umožňuje rychlosti až 1 Mb/sa jedná se o dvoudrátovou, poloduplexní síť. Každý subsystém sítě je rovnocenný při zahájení přenosu.

Sběrnice CAN je považována za velmi bezpečné a spolehlivé zařízení díky použití podpory hardwarových protokolů a kontroly chyb. Vlastnosti sběrnice CAN:

  • Rychlost přenosu dat až 1 Mb/s, což je nejvyšší hodnota při zachování vzdálenosti 40 m. S rostoucí vzdáleností rychlost klesá.
  • Sběrnice CAN vysílá bez hlavní jednotky, tedy s přihlédnutím k prioritě. Sběrnice CAN neztratí při kolizi žádné informace.
  • Velmi vysoká odolnost proti elektromagnetickému rušení. To je způsobeno různými technikami přenosu bitů. Statisticky se jednou za 1000 let nepřetržitého provozu může objevit jeden zkreslený bit.

Co dělá sběrnice CAN?

Můžete odpovědět – „na všechno“ a téma uzavřít, ale pro vizualizaci toho, co „všechno“ znamená, pár příkladů. CAN sběrnice není jen o fungování elektronického ovládání, rádia, airbagů a všeho, co řešíme každý den – hmatatelně.

1 032 / 5 000

Wyniki tłumaczenia

Sběrnice CAN dokonce umožňuje zpracovávat parametry, jako je zatížení náprav, stav brzd, aktuální hodnota točivého momentu, poloha plynu, plnicí tlak turba a mnoho a mnoho dalších. To je důvod, proč je komunikace uvnitř sběrnice CAN tak efektivní a komplexní.

Imobilizér CAN – účinná ochrana vozu proti krádeži

Sběrnice CAN, přestože v době psaní tohoto článku slaví 40. narozeniny, nehodlá zastarat. Jde o stabilní, velmi spolehlivé, osvědčené a bezpečné zařízení. A právě tato účinnost je založena i na účinnosti přerušení zapalování přes sběrnici CAN. K tomu slouží imobilizér CAN, který komunikací s různými zařízeními ve vozidle efektivně odřízne možnost zapálení. Chrání tak vůz proti krádeži, a to i kufrovou metodou. Vzhledem k bezpečnosti tohoto řešení je odolný i proti krádeži na kufru a prodloužená verze zabrání krádeži na odtahovce nebo krádeži kol.

Podívejte se, jak nás hodnotí zákazníci

5/5
5/5
Jonáš Babiš
Jonáš Babiš
Read More
Skvělý systém proti krádeži od Zabezpeč Auto. Doporučil mi ho známý, který díky němu zachránil cenná zavazadla. Systém jsem si pořídil také a rozhodně nelituji...
Jan Venkrbec
Jan Venkrbec
Read More
V mém okolí jsou krádeže aut stále častější, proto jsem se rozhodl investovat do spolehlivého systému.
Eliška Zemánková
Eliška Zemánková
Read More
Doporučuji všem. Skvělá komunikace se zákazníkem. Instalatér mi profesionálně vysvětlil, jak zařízení správně používat. Stačí nasednout do auta se svým smartfonem (s nainstalovanou aplikací) nebo ovladačem. Ještě nezapomenout jedno i druhé…
Dominik Cerman
Dominik Cerman
Read More
Mohu jen doporučit, solidní společnost, precizní instalace. Servisní technik mi vysvětlil, jak systém funguje. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení. Pokud chcete, aby vám auto nikdo neukradl, pořiďte si ho.
Simona Füzyová
Simona Füzyová
Read More
Systém je nainstalován a funguje bez problémů. Objevila se malá chyba, kterou jsem nahlásila a byla opravena během několika dní. Společnost se ozvala rychle a systém už funguje bez problémů.
Jan Blatouch
Jan Blatouch
Read More
ODBORNĚ, PROFESIONÁLNĚ A RYCHLE. Servisního technika hodnotím 10/10, nebo rovnou 11. Společnost, na kterou je spolehnutí... VELIKÁ SPOKOJENOST 👍👍👍👍👍 Každému mohu jen doporučit 👍👍👍👍👍MÉ AUTO JE V BEZPEČÍ!!!
Filip Havlicek
Filip Havlicek
Read More
Společnost má zákaznický servis na vysoké úrovni, zkušeného a sympatického instalatéra. Jen tak dál!!
Petr Škorvan
Petr Škorvan
Read More
Domluva probíhala na úrovni a samotná instalace proběhla bez problémů. Samotný Canlock funguje tak jak má. Za mě dobrý.
Natalie Raclavska
Natalie Raclavska
Read More
Měli jsme štěstí, že jsme narazili na tuto firmu. Vše funguje i v hybridu, jak má, servis, pomoc, vysvětlili, jak zabezpečení používat. Je dobře, když můžete svěřit auto někomu, kdo mu rozumí a kdo nedělá věci narychlo. Doporučuji.
Viktoriya Bairamyan
Viktoriya Bairamyan
Read More
Profesionální instalace. Spolehlivý systém! Doporučuji!
Michal Novák
Michal Novák
Read More
Jsem velice spokojen, zabezpečovací sytém byl nainstalován velice rychle.
Previous
Next

Účinně chráníme váš vůz

Náš systém je velmi účinnou ochranou proti všem známým způsobům odcizení vozidla.

Včetně v poslední době nejoblíbenější metody – na kufru!

OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.


OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.

Ozveme se vám do 1 hodiny.

Stránka používá soubory cookies. Více informací naleznete zde.