Imobilizér CAN – co to je a jak funguje?

Imobilizéry se do automobilů montují již několik let. Je vlastně těžké najít nové auto, které není vybaveno imobilizérem. Stručně řečeno, toto zařízení je navrženo tak, aby chránilo naše čtyři kola proti krádeži. Elektronický zámek zapalování zajišťuje, že vozidlo opustí pouze majitel nebo jiná oprávněná osoba. Co dává, jak funguje a vyplatí se mít imobilizér – nebo jeho modernější verzi imobilizéru CAN? Má tento systém ochrany proti krádeži šanci být skutečnou bezpečností našeho vozu?

Imobilizér, je zařízení, jehož úkolem je elektronickým způsobem vypnout zapalování motoru nebo znehybnit EV / hybrid. Nejčastěji se skládá ze dvou částí. První z nich – transpondér – je vždy v držení řidiče. Může mít podobu dálkového ovladače nebo stále častěji klíčenky či tzv. pastilky či semínka. Toto zařízení je také zabudováno v samotném klíči, takže si majitelé automobilů často ani neuvědomují, že mají imobilizér. Druhou částí „imobilizéru“ je řídicí jednotka, která je ve voze napevno instalována, lidským okem neviditelná.

Pro odblokování zapalování motoru nasaďte vysílač (transpondér) na čtečku v autě, klíč s vysílačem přiložte ke spínací skříňce nebo zadejte příslušný kód – podle verze použitého imobilizéru. Zařízení vyšle impuls, který vám umožní nastartovat motor. Bez správného signálu auto nenastartuje, takže nepovolaná osoba nebude moci ujet.

Jak přesně Can imobilizér funguje?

Po přiložení vysílače na příslušné místo nebo zadání kódu dochází k výměně dat mezi oběma částmi imobilizéru. Pokud je kód zadaný v dohodnuté podobě správný, přijímač vyšle zpětnovazební signál. Pokud jsou signály shodné, zámek motoru je odstraněn. Celý proces trvá od milisekund do několika sekund, takže je zcela uživatelsky přívětivý.

Blokády mohou mít mnoho podob. Nejběžnější jsou blokády, které přeruší napájení palivového čerpadla nebo přeruší zapalování, někdy najdeme i blokátory, které blokují veškerou elektroniku ve vozidle.

Imobilizér CAN a ostatní imobilizéry

Tuto otázku si klade mnoho uživatelů automobilů. Jaký je rozdíl mezi oběma imobilizéry a může volba jednoho z nich ovlivnit bezpečnost vozu?

Moderní auta jsou nabitá technologiemi. Sběrnice CAN v nich bývá obrazně nazývána mozkem vozidla. CAN, neboli controller area network, je zařízení, jehož úkolem je koordinovat činnost všech systémů výbavy vozu, např. bezpečnostních nebo komfortních (elektricky ovládaná sedadla, automatická klimatizace atd.). Sběrnice CAN přijímá signály z mnoha senzorů a ovladačů, analyzuje je a posílá jim příkazy. Propojit všechny tyto prvky běžnými dráty by bylo nemožné.

Proto je každé zařízení připojené ke sběrnici CAN vybaveno samostatným malým ovladačem. Imobilizér CAN využívá přítomnost celé této mikro počítačové sítě. Místo – jako u tradičních imobilizérů, zapojování do stávajících kabelů – to umí zcela bezkontaktně. Díky tomu je zařízení 100% bezpečné pro pokročilou elektroniku v autě.

Imobilizér CAN – příklad účinné ochrany proti krádeži

Příkladem jednoho z nejmodernějších imobilizérů CAN je systém navržený společností Zabezpeč Auto. Jeho výhodou oproti tradičním imobilizérům je digitální zámek připojený bezdrátově ke sběrnici CAN a jeho miniaturní velikost. První vlastnost je klíčová, protože umožňuje celou montáž systému ochrany proti krádeži bez nutnosti přeřezávání drátů. Bezpečná je tedy jak záruka, tak samotná elektronika vozidla. Díky miniaturním rozměrům je zabezpečení pro zloděje neviditelné. Po zapnutí servisního režimu je navíc zcela nezjistitelný pro diagnostická zařízení, takže je můžete vrátit do servisu nebo myčky, aniž byste se prozradili instalací dodatečné ochrany.

Zabezpeč Auto zabraňuje nejoblíbenější metodě krádeže auta „na kufřík“. I když se zloděj zmocní originálního klíče nebo převezme jeho signál – nezná kód, kterým se auto startuje. Ochrana je odolná i vůči jakýmkoli zařízením, které detekují elektroniku. Auto se zapne až po zadání individuálního kódu pomocí tlačítek ve voze. Bez něj auto nereaguje na pokus o nastartování nebo po chvíli zhasne. Tento systém byl vyvinut a vyroben v Polsku, což se promítá do jeho nadprůměrné kvality a účinnosti. Chcete vědět, proč je imobilizér CAN nejlepším řešením proti krádeži na trhu?

Dobrý imobilizér CAN se vyznačuje vlastnostmi, jako jsou:

  • Praktická ochrana proti krádeži, která neomezuje funkčnost bezklíčového systému.
  • Vypnutí zapalování / imobilizace vozidla bez ohledu na typ pohonu, což umožňuje chránit vůz proti krádeži mnoha způsoby, a to i na kufřík.
  • Elektromobily a hybridy Diesel / Benzín Velmi hlasitý alarm s možností instalace sirény uvnitř i venku.
  • Snímač náklonu a polohy spouštějící alarm při pokusech o krádež kol / natažení na odtahový vůz atd.
  • GPS modul, který umožňuje na dálku vypnout zapalování, sledovat stav vozidla a konfigurovat LIVE notifikace do telefonu v různých podobách ohledně nežádoucích aktivit v autě (ale i mnohem, mnohem více).
  • Odemykání vozu mnoha způsoby – volně naprogramovaný kód, proximity tablet, vyhrazená aplikace pro chytré telefony.

Uvažujete o instalaci moderního imobilizéru Can do vašeho vozu?

Podívejte se, jak nás hodnotí zákazníci

5/5
5/5
Jonáš Babiš
Jonáš Babiš
Read More
Skvělý systém proti krádeži od Zabezpeč Auto. Doporučil mi ho známý, který díky němu zachránil cenná zavazadla. Systém jsem si pořídil také a rozhodně nelituji...
Jan Venkrbec
Jan Venkrbec
Read More
V mém okolí jsou krádeže aut stále častější, proto jsem se rozhodl investovat do spolehlivého systému.
Eliška Zemánková
Eliška Zemánková
Read More
Doporučuji všem. Skvělá komunikace se zákazníkem. Instalatér mi profesionálně vysvětlil, jak zařízení správně používat. Stačí nasednout do auta se svým smartfonem (s nainstalovanou aplikací) nebo ovladačem. Ještě nezapomenout jedno i druhé…
Dominik Cerman
Dominik Cerman
Read More
Mohu jen doporučit, solidní společnost, precizní instalace. Servisní technik mi vysvětlil, jak systém funguje. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení. Pokud chcete, aby vám auto nikdo neukradl, pořiďte si ho.
Simona Füzyová
Simona Füzyová
Read More
Systém je nainstalován a funguje bez problémů. Objevila se malá chyba, kterou jsem nahlásila a byla opravena během několika dní. Společnost se ozvala rychle a systém už funguje bez problémů.
Jan Blatouch
Jan Blatouch
Read More
ODBORNĚ, PROFESIONÁLNĚ A RYCHLE. Servisního technika hodnotím 10/10, nebo rovnou 11. Společnost, na kterou je spolehnutí... VELIKÁ SPOKOJENOST 👍👍👍👍👍 Každému mohu jen doporučit 👍👍👍👍👍MÉ AUTO JE V BEZPEČÍ!!!
Filip Havlicek
Filip Havlicek
Read More
Společnost má zákaznický servis na vysoké úrovni, zkušeného a sympatického instalatéra. Jen tak dál!!
Petr Škorvan
Petr Škorvan
Read More
Domluva probíhala na úrovni a samotná instalace proběhla bez problémů. Samotný Canlock funguje tak jak má. Za mě dobrý.
Natalie Raclavska
Natalie Raclavska
Read More
Měli jsme štěstí, že jsme narazili na tuto firmu. Vše funguje i v hybridu, jak má, servis, pomoc, vysvětlili, jak zabezpečení používat. Je dobře, když můžete svěřit auto někomu, kdo mu rozumí a kdo nedělá věci narychlo. Doporučuji.
Viktoriya Bairamyan
Viktoriya Bairamyan
Read More
Profesionální instalace. Spolehlivý systém! Doporučuji!
Michal Novák
Michal Novák
Read More
Jsem velice spokojen, zabezpečovací sytém byl nainstalován velice rychle.
Previous
Next

Účinně chráníme váš vůz

Náš systém je velmi účinnou ochranou proti všem známým způsobům odcizení vozidla.

Včetně v poslední době nejoblíbenější metody – na kufru!

OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.


OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.

Ozveme se vám do 1 hodiny.

Stránka používá soubory cookies. Více informací naleznete zde.