Odpojení zapalování v autě – imobilizér v kostce

Odpojení zapalování v autě, tzv. imobilizér dnes patří mezi standartní bezpečnostní řešení. Tato zařízení jsou již součástí nových automobilů, nesplňují však základní funkce – vaše auto nemůžou úplně ochránit proti nastartování neoprávněnými osobami. Tento článek pojednává o tom, co je odpojení zapalování, co dělat, aby fungovalo správně a jak zvolit dobrý imobilizér, pokud jej chcete instalovat jako doplňkové bezpečnostní řešení.

Co je zapalování?

Začněme hezky od začátku, tedy: co je zapalování a k čemu slouží. Zapalování neboli zapalovací systém automobilu se skládá z celé řady částí. Jedná se o mechanicko-elektrické nebo pouze elektronické zařízení, které slouží k zapálení palivové směsi v autě. V benzínových motorech vytváří elektrickou jiskru tím, že uzavře a usměrní proud tekoucí z baterie. V případě nových vozů se však stále častěji objevuje systém s elektronickým zapalováním. U dieselových motorů to funguje trochu jinak. Palivovou směs místo jiskry zapalují svíčky – v tomto případě žhavicí svíčky – které se zahřejí a poté nastartují motor.

Systém zapalování je klíčovou součástí každého vozidla. Pokud nefunguje, auto zkrátka nenastartujete. Nesprávné nebo chybné nastartování může vést k omezenému výkonu (jízda není plynulá), problematickému startování, trhání automobilem nebo nerovnoměrnému chodu motoru, které se projevuje vibracemi při nižších otáčkách. Jedná se o velmi nebezpečný jev, který do značné míry omezuje schopnost řídit auto a v některých případech může motor během jízdy dokonce zhasnout.

Jakou funkci má imobilizér?

Imobilizér znemožní nastartování vozidla, když do něj nasedne neoprávněná osoba. Pokud je zapnutý a zloděj neví, jak jej odstranit, auto se nepohne ani nenastartuje. Vozidlo zkrátka nebude reagovat na pokusy o jeho nastartování, dokud nebude zařízení zcela odstraněno.

Imobilizér od společnosti Zabezpeč auto


Starší modely imobilizérů nebo jejich domácí verze lze obvykle ovládat tlačítkem umístěným „někde“ v autě. Čím lépe vypínač ukryjete, tím větší je šance, že ho zloděj nenajde. Většina řidičů je však instaluje v praktickém, snadno dosažitelném místě, takže zloděj nemusí dlouho hledat.

Většina moderních imobilizérů se proto nachází přímo v konstrukci vozidla a lze je jednoduše vypnout pomocí smartphonu nebo kódu – pomocí tlačítek, která jsou instalována v autě. Každé zařízení má proto neomezený počet kombinací kódů a vypnutí zámku je v tomto případě přímo nemožný úkol. Během jízdy každý řidič používá tlačítka nebo páčky (k ovládání směrovek, rádia, stěračů atd.) – je proto nemožné uhodnout každé tlačítko, přesné pořadí a jednotlivé kombinace.

Instalované imobilizéry vs. doplňkové bezpečnostní systémy proti krádeži

Na začátek si musíte uvědomit jednu věc – zabezpečení automobilu má zkomplikovat krádež. Hlavním úkolem je, že ji prodlouží (imobilizér), dosáhne toho, že bude příliš nápadná (krádež na odtahovém vozidle) nebo toho, že bude hlasitá (řezání mechanické ochrany). Zloděj si nemůže dovolit krást auto několik desítek minut, a proto ho tato zabezpečení dokonale odradí.

Spolehlivé zabezpečení proti krádeži, které je již součástí auta, proto není příliš spolehlivé – jedná se o jeden model, který zloději již dobře znají a jeho odstranění pro ně nebude žádný problém. Pokud zloděj zná mechanismus odpojení zapalování, protože se s ním mnohokrát setkal, spolehlivost tohoto zařízení je prakticky nulová.

Máte zájem o instalaci zámku zapalování ve vašem autě? Zavolejte nám na číslo + 420 296 842 242 a my vám poradíme.

Co je důvodem velkého cenového rozpětí?

Pokud jste se rozhodli pro imobilizér, jistě jste našli celou řadu nabídek s velkým cenovým rozpětím. Nejlevnější blokování zapalování lze najít za pouhých několik stovek korun, zatímco technologicky pokročilejší modely stojí i několik tisíc. Tyto systémy se svou funkcí i cenou v mnoha ohledech značně liší.

Za prvé:
každý imobilizér je jiný. Nejprve je třeba odlišit imobilizéry (levnější) od imobilizérů CAN, které jsou na zcela jiné, pokročilejší technologické úrovni. Běžný model imobilizéru mechanicky odpojí zapalování, imobilizér CAN však komunikuje přímo s palubním počítačem vozidla a zabraňuje tak jeho nastartování. Nenarušuje navíc původní elektronickou instalaci auta, takže vám nehrozí ztráta záruky.

Hledáte vhodný zámek zapalování pro vaše auto? Zavolejte nám na číslo + 420 296 842 242 a my vám poradíme.

Za druhé:
na detailech záleží – a výjimkou nejsou ani imobilizéry. I malý detail může rozhodnout o životnosti tohoto zařízení. Levné modely se nejčastěji vyrábějí v Číně a jejich záruka je poměrně krátká. Tento druh zámku můžete naistalovat sami nebo u důvěryhodného automechanika (což znamená dodatečné náklady!). V případě jakýchkoliv problémů však nebudete mít k dispozici žádnou internetovou stránku nebo fórum. Rozhodně vám nedoporučujeme do drahého auta instalovat zařízení za pár korun.

Doporučujeme vám spolehlivá bezpečnostní řešení, která vám naistalují v důvěryhodném servisu v Česku. Jedině tak máte jistotu, že zámek bude fungovat správně, bude se na něj vztahovat záruka a že žádným způsobem nenaruší elektronickou instalaci vozu. Novější modely imobilizérů CAN můžete dokonce přeinstalovat do novějšího auta. Cena takové služby tvoří jen zlomek ceny samotného zařízení.

Za třetí:
vyšší cena znamená i pohodlnější používání. Dražší systémy lze ovládat pomocí speciální aplikace pro smartphone nebo kombinací tlačítek. Funguje to tak, že během instalace zadáte jakýkoli kód, který vypne imobilizér. Zámek můžete také odemknout tradičně pomocí speciální klíčenky, která je připevněná ke klíči. U levnějších imobilizérů nebudete mít na výběr.

Hledáte vhodný imobilizér pro vaše auto? Zavolejte nám na číslo + 420 296 842 242 a my vám poradíme.

Podívejte se, jak nás hodnotí zákazníci

5/5
5/5
Jonáš Babiš
Jonáš Babiš
Read More
Skvělý systém proti krádeži od Zabezpeč Auto. Doporučil mi ho známý, který díky němu zachránil cenná zavazadla. Systém jsem si pořídil také a rozhodně nelituji...
Jan Venkrbec
Jan Venkrbec
Read More
V mém okolí jsou krádeže aut stále častější, proto jsem se rozhodl investovat do spolehlivého systému.
Eliška Zemánková
Eliška Zemánková
Read More
Doporučuji všem. Skvělá komunikace se zákazníkem. Instalatér mi profesionálně vysvětlil, jak zařízení správně používat. Stačí nasednout do auta se svým smartfonem (s nainstalovanou aplikací) nebo ovladačem. Ještě nezapomenout jedno i druhé…
Dominik Cerman
Dominik Cerman
Read More
Mohu jen doporučit, solidní společnost, precizní instalace. Servisní technik mi vysvětlil, jak systém funguje. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení. Pokud chcete, aby vám auto nikdo neukradl, pořiďte si ho.
Simona Füzyová
Simona Füzyová
Read More
Systém je nainstalován a funguje bez problémů. Objevila se malá chyba, kterou jsem nahlásila a byla opravena během několika dní. Společnost se ozvala rychle a systém už funguje bez problémů.
Jan Blatouch
Jan Blatouch
Read More
ODBORNĚ, PROFESIONÁLNĚ A RYCHLE. Servisního technika hodnotím 10/10, nebo rovnou 11. Společnost, na kterou je spolehnutí... VELIKÁ SPOKOJENOST 👍👍👍👍👍 Každému mohu jen doporučit 👍👍👍👍👍MÉ AUTO JE V BEZPEČÍ!!!
Filip Havlicek
Filip Havlicek
Read More
Společnost má zákaznický servis na vysoké úrovni, zkušeného a sympatického instalatéra. Jen tak dál!!
Petr Škorvan
Petr Škorvan
Read More
Domluva probíhala na úrovni a samotná instalace proběhla bez problémů. Samotný Canlock funguje tak jak má. Za mě dobrý.
Natalie Raclavska
Natalie Raclavska
Read More
Měli jsme štěstí, že jsme narazili na tuto firmu. Vše funguje i v hybridu, jak má, servis, pomoc, vysvětlili, jak zabezpečení používat. Je dobře, když můžete svěřit auto někomu, kdo mu rozumí a kdo nedělá věci narychlo. Doporučuji.
Viktoriya Bairamyan
Viktoriya Bairamyan
Read More
Profesionální instalace. Spolehlivý systém! Doporučuji!
Michal Novák
Michal Novák
Read More
Jsem velice spokojen, zabezpečovací sytém byl nainstalován velice rychle.
Previous
Next

Účinně chráníme váš vůz

Náš systém je velmi účinnou ochranou proti všem známým způsobům odcizení vozidla.

Včetně v poslední době nejoblíbenější metody – na kufru!

OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.


OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.

Ozveme se vám do 1 hodiny.

Stránka používá soubory cookies. Více informací naleznete zde.