Poslední dobou se hodně mluví o GPS lokalizátorech, které se používají ke sledování vozidel. Většina řidičů si myslí, že se jedná o kouzelné řešení, které jednou a provždy vyřeší problém krádeží. Bez ohledu na to, jakým způsobem je auto odcizeno – pomocí prodloužení signálu keyless, odtahového vozidla až po obyčejné vloupání – díky lokalizátoru můžete rychle najít své auto. Přestože tento způsob zabezpečení auta má své nepochybné výhody, je nutné si uvědomit, že není dokonalý. Proč?
Lepší je prevence
V medicíně platí pravidlo, že lepší je prevence než pozdější hašení požáru v podobě onemocnění. Stejné pravidlo lze uplatnit i v automobilovém průmyslu – čím lépe budete pečovat o váš automobil, tím lépe ho budete moci ochránit před krádeží. Mezi nejúčinnější řešení patří zařízení, která zloději znemožní auto nastartovat.
Samozřejmě neexistují žádné metody, které by – se vším dostupným vybavením a dostatkem času – nebylo možné obejít, ale existují také zařízení, jejichž deaktivace je příliš zdlouhavá, náročná a zkrátka příliš riskantní. Příkladem takového řešení je imobilizér CAN, který zabrání nepovolané osobě nastartovat auto. Je také dobré použít několik různých zámků najednou – na převodovce, volantu a kolech. Imobilizér je prakticky bezkonkurenční a deaktivace blokád je příliš zdlouhavá a hlučná – s největší pravděpodobností upoutá pozornost kolemjdoucích nebo sousedů.
Takto by měl fungovat i dobře nakonfigurovaný alarm – jeho hlasitý signál by měl zloděje vystrašit, než se dostane do auta. Toto řešení bychom však vzhledem na jeho technologickou vyspělost nedoporučovali. Jsme toho názoru, že neexistuje preventivní opatření, které by bylo snazší obejít. Zvládne to i zloděj – amatér. Problematická je i skutečnost, že takový alarm často obtěžuje naše sousedy a sami mu přestáváme věnovat pozornost.
Zloději mají své triky
Podívejme se však na GPS lokalizátory. Toto řešení není nové a zloději už vědí, jak jej šikovně obejít. Jednou z nejoblíbenějších metod jsou rušičky GPS, které má každý profesionál. Druhým, obtížnějším způsobem – ale ne tak obtížným, jak by se na první pohled mohlo zdát – je lokalizace zařízení v autě, které signál vysílá. Majitelé aut jsou v tomto ohledu docela předvídatelní – umisťují lokalizátory na lehko dostupná místa, jako je kapsa u dveří řidiče, přihrádka v palubní desce a (o něco méně často) pod jedno ze sedadel. V některých případech zloději stačí chvilka, aby našel vysílač a někde ho zahodil. Existuje také třetí nejnáročnější, ale také účinná metoda – zavření auta do prostoru izolovaného kovem, tj. kontejneru, garáže, a poté jej stačí rozebrat a zlikvidovat lokalizátor. Kovová izolace totiž dokonale zruší signál tohoto zařízení.
Jak fungují rušičky?
Původní úkol rušiček byl ušlechtilý – měly znemožnit odposlechy během obchodních nebo vládních schůzek. Později se začaly používat také v divadlech a kinech, čímž se zabránilo nežádoucím hovorům v publiku. Bohužel se o ně začali zajímat i zloději aut, a právě díky nim si dokázali poradit s lokalizačními systémy, které jsou instalované v automobilech.
Rušičky signálu jsou poměrně složitá zařízení. Mezi sebou se liší sílou signálu, frekvenčním rozsahem a počtem pásem, která mohou rušit – od několika až po několik desítek (v dražších modelech). Navzdory své složitosti jsou bohužel velmi snadno dostupné na internetu (zda jsou legální – to je zcela jiné téma).
Rušička funguje tak, že ruší (ztěžuje a znemožňuje) signál, který vysílá lokalizační zařízení ve vozidle. Vzhledem k tomu, že se většina lokalizátorů dostupných na trhu používá k určení GPS polohy, mají zloději snazší úkol. Vědí, která rušička bude fungovat ve většině případů. Teoreticky lze provoz rušičky registrovat, ale k tomu potřebujete zařízení v hodnotě nového auta, takže pro běžného majitele vozidla se jedná o spíše nedosažitelné řešení.
Vyplatí se tedy koupit lokalizátor?
Vyplatí se pořídit si GPS lokalizátor, ale vždy v kombinaci s jiným zařízením proti krádeži. Podle nás nejlépe a nejspolehlivěji funguje kombinace imobilizéru a GPS lokalizátoru. Imobilizér CAN – například tento model, zabrání krádeži tím, že znemožní odjezd autem – takže ve skutečnosti nebude lokalizátor potřebný na 99 %. Pokud však zloděj zjistí, že zvoleným autem nelze odjet, a zavolá posily, např. odtahové vozidlo – pomůže vám i další zařízení. Poté, co se mu povede obejít první zabezpečení, nebude očekávat, že se v autě nachází ještě další zařízení. Jen malé procento řidičů do svých automobilů instaluje jedno nebo dokonce dva doplňková bezpečnostní řešení!
Pokud plánujeme vybrat jeden bezpečnostní prvek, je to rozhodně ten, který brání krádeži a ne takový, který pomůže hledat auto teprve po krádeži. I kdyby se vám ho povedlo najít, může být již rozebráno nebo zničeno. Nestojí za to ani stres způsobený zmizením auta. Odpověď na otázku, zda se vyplatí investovat do lokalizátoru, proto zní – jedná se o dobrý nápad, který však není dostatečnou prevencí vůči krádeži. Z tohoto důvodu je nejlepší mít dvě ochrany – hlavní, jako je imobilizér CAN a podporu po odcizení v podobě lokalizátoru.
+420 296 842 242 – a my vám poradíme, jak můžete ochránit své auto a mít klidný spánek