V oblasti krádeže automobilů, jsou zloději stále vynalézavější. S rozvojem elektroniky si oblíbili i rafinovanější metody krádeží. K odcizení auta nyní nepotřebují žádné mechanické nástroje a během krádeže po sobě nezanechávají ani žádné stopy. Zloději navíc využívají nepozornosti řidičů, kteří nechávají klíče bez dozoru nebo déle sledují vybraný vůz.
Krádeže automobilů nejsou spontánním rozhodnutím – zloději obvykle sledují místo a přibližnou délku parkování vozidla a také podrobně kontrolují, kde přesně se nachází jeho majitel. Takové sledování jim totiž zaručí dostatek času na nepozorovanou krádež s použitím vhodného nářadí. Zloději si nejčastěji vybírají japonské značky automobilů, jako jsou například Toyota, Honda, Mazda či německé automobily – Volkswagen, Audi, BMW a Mercedes. Na pozoru se musí mít zejména řidiči luxusních automobilů, a proto si v tomto článku představíme základní metody krádeží.
Krádeže automobilů pomocí prodloužení signálu z keyless klíče
Během krádeže pomocí prodloužení signálu z keyless klíče zloději používají zesilovač signálu neboli kufřík. Záměrně jsme použili množné číslo, protože tento typ krádeže vyžaduje dvě osoby. Jeden ze zlodějů se pokouší zachytit signál z klíče, například tím, že je u dveří domu, bytu nebo čeká ve frontě v obchodě za majitelem, zatímco druhý zloděj odjíždí autem.
Kufřík zachytí a zesílí signál z klíče a auto vyhodnotí, že se jedná o originál. Dveře vozidla se otevřou a zloděj může bez problémů nastartovat auto a odjet, aniž by po sobě zanechal jakékoliv stopy. Poté má majitel problém s pojistným plněním, protože auto někdo otevřel pomocí původního klíče. Tato metoda krádeže automobilů umožňuje ukrást auto během několika vteřin a funguje na každou značku automobilu.
Rušička signálu z ovladače
Problémem není pouze keyless systém, který zlodějům umožní otevřít dveře a nastartovat motor. Riziko stanoví i běžný ovladač pro odemčení a zamčení dveří. Zloději dobře vědí, jak účinně zablokovat ovladač pomocí rušičky – zařízení dostupná na trhu mají dosah až 60 metrů! Jak takové krádeže automobilů probíhájí?
Řidič vystoupí z auta, zamkne dveře a jde například nakupovat. Během zamykání auta však zloděj, který se nachází nedaleko vozidla, rychle zruší signál ovladače. Majitel odejde, zloděj nasedne do vozidla, nastartuje motor a rychle odjede. Rušičky pro dálkové ovladače a alarmy jsou levné (něco přes 6000 Kč), široce dostupné na internetu, a proto si je můžou dovolit i zloději – amatéři. Mnoho majitelů vozidel navíc neví, že došlo k zablokování centrálního zámku a většina si myslí, že zapomněla zamknout auto.
Krádeže automobilů na odtahovém vozidle
Krádeže automobilů pomocí odtahového vozidla mají tu výhodu, že si hravě poradí s celou řadou zařízení proti krádeži, která jsou dostupná na trhu. Tato metoda krádeže je však riskantní, vyžaduje dlouhou přípravu, jako je sledování chování majitele zvoleného vozidla nebo zdlouhavé čekání na okamžik, kdy bude vozidlo bez dozoru. Ve srovnání s jinými metodami krádeží se jedná o nápadný a časově velmi náročný proces. Zloději nechtějí vzbudit podezření sousedů nebo kolemjdoucích, a proto většinou předstírají, že se jedná o odtahovou službu nebo silniční asistenci. Mezi zloději je tato metoda velice oblíbená i navzdory zdlouhavým přípravám.
Krádež klíčků
Krádež originálních klíčků od auta není tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někteří zloději se vloupají do domu či bytu, ukradou klíčky a nepozorovaně odjedou autem. Klíčky většina řidičů často nechává na stolku u dveří, čímž celý proces značně usnadní.
Jak zloději ještě kradou klíčky od auta? Stačí někde na okamžik pověsit kabát nebo bundu – v divadle, kině, fitness klubu. Zloději často sledují řidiče na parkovišti před supermarketem a klíčky jim kradou během nakupování.
Metoda „na dobré srdce“
Zloději také často zneužívají důvěřivost a dobré srdce řidiče, který jim má pomoci. Často předstírají, že se jim udělalo špatně a museli zastavit u krajnice nebo nemohou nastartovat zdánlivě poškozené auto. Řidič zastaví, nezamkne své auto a nechá klíčky v zapalování. Zloděj poté rychle nasedne do otevřeného auta a odjede.
„Na láhev“
Tato metoda krádeže automobilů se nazývá „na láhev“, ale ve skutečnosti se jedná o jakýkoliv předmět, který zloděj může podložit pod kola. Řidič během odjíždění uslyší neobvyklé zvuky, na okamžik zastaví a vysedne z auta, aby zkontroloval, co se děje. Nevypne motor ani nezamkne auto… poté stačí malý okamžik, aby zloděj nasedl do auta a rychle odjel. Stejným způsobem funguje například kousek papíru nalepený na zadním okně nebo předmět položený na střeše vozidla.
Nezapomínejte, že zloději většinou pracují ve skupinách. Může se jednat o skupiny organizovaného zločinu, automobilové mafie, které zdokonalily způsoby krádeží vozidel. Abyste se vyhnuli plánovanému útoku, budete potřebovat mnohem víc než obyčejnou ostražitost, a proto se vyplatí investovat do profesionálních a elektronicky vyspělých bezpečnostních zařízení proti krádeži. Pouze tato zařízení vám zaručí 100% ochranu.
Uvažujete o tom, jak ochránit svůj vůz? Bez přetínání kabelů, bez ztráty záruky – zařízení CanLock – jediné na trhu. Podívejte se, na naše realizace.