Keyless měl být průlomovým a moderním řešením – stanovil totiž záchranu před zdlouhavým hledáním klíčků od auta. Místo toho však majitelům přinesl jenom trápení a stal se přímo magnetem na zloděje. O co se jedná?
Samozřejmě o bezklíčový keyless přístup, který se stále častěji objevuje v nových vozech. Dilema, zda investovat do bezklíčových řešení, je obrovské. Na jedné straně je tento systém pro nás – majitele aut – velice praktický, na druhé straně však může usnadnit jejich krádež. Je tedy lepší tento systém mít nebo nemít? A co takhle zůstat v klidu, neváhat a zvolit doplňkové zabezpečení proti krádeži?
Co je to bezklíčový Keyless přístup?
Bezklíčový systém umožňuje otevřít a nastartovat auto bez použití klíčků. Stačí je mít někde u sebe – v kabelce, batohu nebo kapse – nemusíte je vytahovat či hledat. Když se přiblížíte k vašemu vozidlu a potáhnete za kliku – dveře se samy otevřou. Je to proto, že centrální systém vozidla vysílá signál ke klíči, který v tomto případě funguje jako dálkový ovladač.
Klíč vyšle zpětnou vazbu pomocí signálu, který umožňuje otevření dveří. Tento princip funguje stejně i u nastartování auta. Místo strčení klíčku do zapalování stačí stisknout tlačítko „start“, které si také vymění informace s naším dálkově ovládaným klíčem.
V případě klasického dálkového ovládání musíte stisknout tlačítko pro vyzařování vln, které otevírají nebo zavírají auto. Klíčky od auta s bezklíčovým přístupem však tento signál vysílají nepřetržitě. Vašemu autu tak neustále hrozí krádež, protože signál lze zachytit téměř po celou dobu.
Proč se auto s Keyless vyplatí zabezpečit?
Auta vybavena bezklíčovým systémem jsou splněným snem každého zloděje. Mezi nejčastější metodu krádeže patří krádež „pomocí kufříku“. Zloději ji milují, protože nezanechává žádné stopy, je tichá a auto lze ukrást v průběhu několika vteřin.
Jediným problémem u tohoto druhu krádeže je ten, že zloději musí být dva. Jeden s „kufříkem“ je vedle auta a stiskne rukojeť, druhý – s druhým „kufříkem“ – se pokouší najít signál původního klíče a vyslat tento signál prvnímu kufříku. Pokud uspěje, auto se otevře. Zloděj nemusí být v přímé blízkosti původního klíče, zachycovací zařízení totiž fungují stále na větší vzdálenosti.
Přehled nejoblíbenějších způsobů, jak zabezpečit klíčky Keyless
Stále více lidí si uvědomuje nevýhody tohoto zařízení a snaží se auta chránit před krádeží „na kufřík“ všemi možnými způsoby. Na trhu jsou dostupná praktická profesionální řešení, ale řidiči často sahají i po domácích metodách.
1. Obal, který blokuje vlny
Jedním z jednodušších bezpečnostních řešení je obal na klíčky Keyless. Jedná se o pouzdro, které blokuje rádiové vlny a funguje jako mechanická bariéra – signál nelze zachytit, protože se zkrátka nedostane mimo obal. Tato ochrana žádným způsobem nenarušuje instalaci automobilu, což je její největší výhoda.
Má však spoustu nevýhod – největší z nich je právě nepraktické využití. Klíče musí být neustále v obalu a při nastupování do auta je musíte vyjmout. Jedná se o spolehlivé zabezpečení, které je v konečném důsledku nepraktické. Další nevýhodou je, že při delším používání postupem času zapomínáme klíčky vložit zpět do obalu. Zdánlivá bezpečnost se nám po několika týdnech může vymstít – stačí jeden okamžik nepozornosti a naše auto už ráno nemusí být na svém místě.
2. Alobal nebo jiná fólie
V obchodě si můžeme zakoupit speciální pouzdro, ale můžeme použít i domácí řešení v podobě alobalu, do něhož musíme klíč pokaždé zabalit. Někteří řidiči také používají obyčejnou kovovou krabičku. Obě domácí řešení jsou levná, ale zcela nepraktická. Představte si, jak nepraktické musí být neustále nošení alobalu nebo zmíněné kovové krabičky v kapse.
3. Kryt na baterii
Dalším způsobem, jak zabezpečit klíčky Keyless, je speciální kryt na baterii, který zabrání převodu proudu z baterie chvíli poté, co opustíme auto. Pro spuštění baterie nám stačí několikrát poklepat na místo, v němž jsou schované klíčky. Výhodou tohoto řešení jsou jeho kompaktní rozměry a poměrně vysoké pohodlí – klíč nemusíme vytahovat z kapsy nebo kabelky, takže si Keyless systém zachovává své funkce.
Nevýhodou je, že ne každý klíč má standardní vyměnitelnou baterii, takže toto bezpečnostní řešení nelze použít ve všech případech. Z hlediska ceny se nejedná o právě nejlevnější řešení vzhledem k tomu, že toto zabezpečení chrání auto pouze před jedním typem krádeže.
Nejlepší zabezpečení? – CAN IMOBILIZÉR
V případě výše popsaných mechanických metod zabezpečení auta proti krádeži „na kufřík“ je hlavním problémem to, že jsou nepohodlné a uživatelé na ně často zapomínají. Na jedné straně máme technologii, která nám má usnadnit život, na druhé straně musíme mít klíče neustále ve speciálním obalu. Místo zabezpečení klíčků od auta se proto vyplatí zabezpečit celé auto – také pomocí dalších zabezpečení. Skvělým moderním řešením je imobilizér CAN – který je pohodlný, neviditelný a funguje nejen v případě krádeže „na kufřík“.
Pro více informací nás kontaktujte na čísle +420 296 842 242.