Zámek převodovky – opravdu funguje?

V tomto článku se dozvíte:

  • jaké jsou typy zařízení proti krádeži
  • jak funguje zámek převodovky
  • jaké jsou výhody a nevýhody blokování převodovky.

Existují dva typy zařízení proti krádeži motorových vozidel – elektronické a mechanické. Elektronická zařízení proti krádeži, jako je imobilizér, neumožňují vůbec nastartovat motor. Většina mechanických řešení je navržena tak, aby zloději ztížila krádež vozu. Pokud jde o mechanické zabezpečení, oblíbené jsou všechny typy zámků – na volant, kola, pedály nebo převodovku. Ta je obzvláště oblíbená.

Moderní zámky převodovek – jakou mají hodnotu?


Výše uvedené zámky vyvolávají v naší mysli špatné asociace. Není divu – donedávna to byly neohrabané a nevzhledné pojistky, které se připojovaly přímo na řadicí páku. Dnes se samozřejmě setkáme s takovými staromódními verzemi, ale stále více firem nabízí moderní převodové zámky, které jsou instalovány napevno. Zabírají málo místa a pro nezkušené oko mohou být téměř neviditelné. Zámky jsou viditelné pouze díky zámku a klíči, který z něj vyčnívá.

Jak funguje zámek převodovky?


Řadicí páku zastaví mechanická pojistka. Toto řešení je použitelné pro vozidla s mechanickou i automatickou převodovkou – pak je uzamčena v poloze „P“. Nemožnost řazení ztěžuje nebo dokonce znemožňuje řízení vozidla nepovolanou osobou (např. zlodějem) – a to je výhoda tohoto zařízení proti krádeži.

V současné době jsou na trhu k dispozici dva typy zámků převodovky – se závorou a bez závory (tzv. západka). Pomocí zajišťovacího šroubu je převodovka upevněna čepem (šroubem). Chcete-li vůz nastartovat, musíte kolík vyjmout. To však není vždy snadné. Někdy je třeba použít hodně síly a ztratit drahocenný čas. Systém zámku, kdy je uzamykací prvek ovládán zámkem, je mnohem pohodlnější – stačí jej zavřít a otevřít fyzickým klíčem.

Problémy se zámky převodovky


Mechanické zámky jsou jednoduché, ale ne bezproblémové. Prvním a nejzávažnějším problémem je zaseknutí zámku. Na fórech se objevuje mnoho příspěvků, v nichž lidé žádají o pomoc se zaseknutým zámkem. Uživatelé často uvádějí, že vloženým klíčem nelze otočit. To platí i pro zámky nejoblíbenějších značek. Problémy mohou být způsobeny vadným výrobkem, nesprávnou instalací nebo opotřebením samotného zámku. Taková situace pokaždé způsobí obrovský stres a vy musíte ztratit spoustu času, abyste problém vyřešili.

Další problém vyplývá z mentality řidičů. Po jízdě je třeba zámek zavřít otočením klíče. Časem mnoho uživatelů ztratí motivaci k této dodatečné (a tudíž stresující) činnosti a upustí od každodenní ochrany a odemykání vozu. Aktivace zámku trvá několik sekund, ale pokud řidiči musí tuto činnost provádět několikrát denně, začnou být demotivováni k jejímu neustálému používání.

Stává se také, že klíč jednoduše ztratíte. Pokud se to stane v blízkosti vašeho domova, jistě najdete náhradní sadu. Mnohem horší je, když klíč ztratíte za jízdy a musíte si zavolat odtahovku, aby vůz odvezla do servisu k odstranění ochrany. Nepříjemnostem spojeným s používáním mechanických zámků se lze vyhnout například výběrem elektronických zámků vozidel.

Mechanické zámky vs. krádeže

Zámek převodovky je jednoduché mechanické zařízení. Tato jednoduchost může být výhodou (např. trvanlivost mechanismu), ale také nevýhodou, protože zloději strukturu takových zámků velmi dobře znají. Ani viditelnost zámku nezvyšuje jeho účinnost. „Profesionál“ ji najde během chvilky i bez otevření dveří auta. Pokud má správné vybavení a podmínky, dokáže zámek rozebrat během chvilky.

U zámků s manuální převodovkou lze pojistku obvykle aktivovat pouze při couvání. To znamená, že zloděj může pokračovat v jízdě a nastoupit do odtahového vozu například při couvání. Další ochranou je zaparkování vozidla zády ke zdi. Každodenní používání tohoto řešení však může být problematické.

Problém mechanických zámků převodovek souvisí s jejich jednoduchou konstrukcí a instalací „na očích“ zloděje. Zloděj se může připravit na demontáž takového zámku a počkat na vhodný okamžik. Proto doporučujeme investovat do moderních, hluboce skrytých elektronických zámků automobilů. Zloději o nich příliš nevědí, ve vozidle se obtížně hledají a při každodenním používání nezpůsobují frustrující problémy. A co je důležité – nelze je ztratit.

Podívejte se, jak nás hodnotí zákazníci

5/5
5/5
Jonáš Babiš
Jonáš Babiš
Read More
Skvělý systém proti krádeži od Zabezpeč Auto. Doporučil mi ho známý, který díky němu zachránil cenná zavazadla. Systém jsem si pořídil také a rozhodně nelituji...
Jan Venkrbec
Jan Venkrbec
Read More
V mém okolí jsou krádeže aut stále častější, proto jsem se rozhodl investovat do spolehlivého systému.
Eliška Zemánková
Eliška Zemánková
Read More
Doporučuji všem. Skvělá komunikace se zákazníkem. Instalatér mi profesionálně vysvětlil, jak zařízení správně používat. Stačí nasednout do auta se svým smartfonem (s nainstalovanou aplikací) nebo ovladačem. Ještě nezapomenout jedno i druhé…
Dominik Cerman
Dominik Cerman
Read More
Mohu jen doporučit, solidní společnost, precizní instalace. Servisní technik mi vysvětlil, jak systém funguje. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení. Pokud chcete, aby vám auto nikdo neukradl, pořiďte si ho.
Simona Füzyová
Simona Füzyová
Read More
Systém je nainstalován a funguje bez problémů. Objevila se malá chyba, kterou jsem nahlásila a byla opravena během několika dní. Společnost se ozvala rychle a systém už funguje bez problémů.
Jan Blatouch
Jan Blatouch
Read More
ODBORNĚ, PROFESIONÁLNĚ A RYCHLE. Servisního technika hodnotím 10/10, nebo rovnou 11. Společnost, na kterou je spolehnutí... VELIKÁ SPOKOJENOST 👍👍👍👍👍 Každému mohu jen doporučit 👍👍👍👍👍MÉ AUTO JE V BEZPEČÍ!!!
Filip Havlicek
Filip Havlicek
Read More
Společnost má zákaznický servis na vysoké úrovni, zkušeného a sympatického instalatéra. Jen tak dál!!
Petr Škorvan
Petr Škorvan
Read More
Domluva probíhala na úrovni a samotná instalace proběhla bez problémů. Samotný Canlock funguje tak jak má. Za mě dobrý.
Natalie Raclavska
Natalie Raclavska
Read More
Měli jsme štěstí, že jsme narazili na tuto firmu. Vše funguje i v hybridu, jak má, servis, pomoc, vysvětlili, jak zabezpečení používat. Je dobře, když můžete svěřit auto někomu, kdo mu rozumí a kdo nedělá věci narychlo. Doporučuji.
Viktoriya Bairamyan
Viktoriya Bairamyan
Read More
Profesionální instalace. Spolehlivý systém! Doporučuji!
Michal Novák
Michal Novák
Read More
Jsem velice spokojen, zabezpečovací sytém byl nainstalován velice rychle.
Previous
Next

Účinně chráníme váš vůz

Náš systém je velmi účinnou ochranou proti všem známým způsobům odcizení vozidla.

Včetně v poslední době nejoblíbenější metody – na kufru!

OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.


OCHRANA VAŠEHO VOZU PŘED KRÁDEŽÍ

Vyplňte tento formulář a my se podíváme, zda vaše auto servisujeme.

Ozveme se vám do 1 hodiny.

Stránka používá soubory cookies. Více informací naleznete zde.