V tomto článku se dozvíte:
- Jak funguje autoalarm,
- zdá je autoalarm účinný,
- kolík stojí autoalarm.
Jak funguje autoalarm?
Moderní autoalarm je systém složený z několika senzorů připojených k elektronickému modulu (procesoru). Modul analyzuje data a generuje možné události. Při zjištění pokusu o krádež se tedy ve vozidle spustí alarm. Jeho aktivace je obvykle signalizována blikajícími kontrolkami a kvílením sirény. Fungování poplašného systému je jednoduché: pokud některý ze senzorů „nahlásí“ procesoru narušení bezpečnosti, spustí se poplach a zařízení zablokuje zapalování nebo startování vozu prostřednictvím interního nebo externího relé.
Je autoalarm účinný?
Odpovíme stručně – ne. Zeptejte se sami sebe, kdy jste si naposledy všimli, že se v autě na cestách spustil alarm. Přesně tak, už je to dávno. Jednou věcí je nedostatečná odezva svědků, druhou pak to, že alarm může odborník snadno vyřadit z provozu. Továrně instalovaný alarm zná každý zloděj a takový přídavný alarm znamená velké množství nových kabelů, senzorů a sirénu – to jsou prvky, které mohou zloději ve voze snadno najít a rychle zneškodnit.Je lepší investovat do přídavné pojistky CanLock, ale o tom si povíme níže.
Co byste měli vědět o autoalarmu?
Je důležité vědět, že existují dva typy zařízení, která se nazývají autoalarmy. Jedná se o alarmy, které jsou instalovány ve fázi výroby vozidla, a alarmy, které jsou dodatečně instalovány po zakoupení vozidla. Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Teoreticky se zdá, že alarm instalovaný ve výrobním závodě je lepší, ale v praxi se zloděj snadno dostane k plánům konkrétního vozidla, takže se rychle naučí, jak takový alarm demontovat.
Proto se další poplašné systémy zdají být účinnější. Koneckonců je sestavují profesionální firmy, takže mohou zlodějům tento úkol ztížit. Bohužel je to jen zdání. Každý další alarm se skládá z mnoha prvků (instalace, siréna atd.) a vyžaduje schematické zapojení. Zloděj totiž nemá žádné další potíže s nalezením a obejitím poplašného systému, a pak účinnost tohoto zabezpečení dramaticky klesá.
Ceník autoalarmů
Ceny autoalarmů se značně liší. Závisí na mnoha faktorech a zejména na kvalitě zařízení a dalších prvcích. Nejlevnější čínské budíky stojí kolem 2500 Kč, ale jejich kvalita je bohužel velmi sporná. Podobná značková zařízení proti krádeži stojí nejméně 12 000 Kč. Nejdražší jsou autoalarmy vybavené modulem GPS/GPRS a mnoha externími senzory a dálkovými ovladači. Takové poplašné systémy stojí až několik tisíc zlotých plus náklady na instalaci a správná instalace je u takového zabezpečení velmi důležitá.
Vyplatí se instalovat autoalarm?
Samozřejmě ano. Úkolem zařízení proti krádeži je co nejvíce ztížit zloději „práci“ (například prodloužit dobu potřebnou k obejití systémů) a alarm, stejně jako každé zabezpečení, do jisté míry komplikuje krádež vozu. Jedná se však o provizorní opatření, které se může ukázat jako jeden z dalších bezpečnostních prvků. Bez dalšího zařízení proti krádeži se však ukáže jako neúčinný. Je lepší investovat do pokročilejších řešení.
CanLock – účinné zařízení proti krádeži
Abyste účinně ochránili svůj vůz, nemusíte utrácet spoustu peněz ani využívat technologie NASA. Stačí si vybrat osvědčená zařízení proti krádeži, která zloději nedokážou obejít. Jedním z takových řešení je digitální zařízení proti krádeži CanLock, které zloděj nedokáže odhalit pomocí skeneru, natož aby obešel jeho funkci.
CanLock chrání vůz před všemi klasickými i moderními způsoby krádeže, jako jsou:
- Krádež s prodlužovačem rádiových vln
- Padělaný klíč
- Emulátor OBD
- Změna ovladače
- A mnoho dalších