V tomto článku se dozvíte:
- Jak bezklíčový systém funguje?
- Co je krádež s „prodlužovačem rádiových vln“?
- Jak zabezpečit klíč v bezklíčovém systému?
Toto řešení by mělo být záchranou před věčným hledáním klíčů od auta po kapsách, a přestože řidičům bezpochyby usnadňuje život, stalo se také značnou nepříjemností – bezklíčový systém je magnetem pro zloděje, kteří mohou s tzv. prodlužovačem rádiových vln ukrást auto během 30 sekund. Dříve jste se při koupi vozu mohli rozhodnout investovat do takzvaného bezklíčového vstupu, ale v dnešní době je již ve většině vozů standardem. Vyplatí se koupit vůz s bezklíčovým systémem nebo si za něj připlatit, pokud je tato možnost k dispozici? Jak ochránit auto s bezklíčovým systémem před krádeží? O tom všem – níže.
Bezklíčový systém – co to je?
Díky bezklíčovému systému můžete otevřít dveře vozu a nastartovat motor bez použití klíče/dálkového ovládání. Stačí ji mít v kabelce, batohu nebo v kapse. Když se přiblížíte k vozu a zatáhnete za kliku dveří, dveře se samy otevřou. Centrální systém vozidla totiž vyšle signál do klíče/dálkového ovládání, které vyšle zpětný signál, jenž je potvrzením a umožní otevření dveří. Podobně, pokud chcete nastartovat motor. Místo zasunutí klíčku do spínače zapalování stiskněte tlačítko „Start“. Řídicí jednotka se pak připojí k dálkovému ovládání a spustí motor.
Na rozdíl od klasického klíče nebo dálkového ovládání, kde je třeba stisknout tlačítko a vyslat signál, který otevře nebo zavře vůz, je v autě s bezklíčovým systémem signál vysílán nepřetržitě. Z tohoto důvodu je vůz vystaven krádeži, protože signál klíče lze kdykoli zachytit, například pomocí prodlužovačů rádiových vln.
Krádeže pomocí prodlužovačů rádiových vln – co to je?
Auta vybavená bezklíčovým systémem jsou rájem pro zloděje – to můžeme bez obav říci nahlas. Poslední je takzvaná krádež s nejoblíbenějším prodlužovačem rádiových vln. Zloději tuto metodu milují, protože nezanechává žádné stopy, je tichá a umožňuje ukrást auto během maximálně několika sekund. Jediný problém, na který narážejí, je, že pachatelé musí být dva. Jeden s „prodlužovačem rádiových vln“ (číslo 1.) stojí vedle auta a mačká kliku, druhý – s „prodlužovačem rádiových vln“ (číslo 2.) – hledá klíče, „obíhá“ dům, přiblíží prodlužovač rádiových vln ke dveřím a oknům, aby „zachytil“ signál z klíče a pak ho poslal do prvního prodlužovače rádiových vln. Pokud se to podaří, vůz se tiše otevře. Stojí za zmínku, že druhý zloděj se nemusí dostat tak blízko k původnímu klíči, protože zachycovače fungují na větší vzdálenosti.
Auto s bezklíčovým systémem – bezpečnostní opatření
Stále více řidičů si uvědomuje nevýhody bezklíčového systému a snaží se lépe či hůře ochránit svůj vůz před krádeží pomocí prodlužovačů rádiových vln. Mezi oblíbené metody ochrany automobilů patří jednoduché domácí metody a účinnější a profesionální zabezpečení.
Ochranný kryt blokující signál klíče
Jedním z nejjednodušších ochranných prvků je ochranný kryt bezklíčových klíčů. Kryt, který blokuje rádiové vlny, vytváří mechanickou bariéru. Signál nelze zachytit, protože neopouští obal. Výhodou je, že taková ochrana nijak neovlivňuje systém vozu, ale má mnoho nevýhod. Nejdůležitější z nich je omezené pohodlí. Klíče se musí vložit do krytu a poté vyjmout pokaždé, když chcete nastoupit do vozu – to zcela popírá myšlenku bezklíčového vstupu. Další nevýhodou je, že řidiči po delším používání stále častěji zapomínají vložit klíč do krytu. Řidiči jsou po několika týdnech méně pozorní, a tak mohou o auto tak rychle přijít.
Hliníková fólie
Výše uvedený kryt je možné zakoupit v obchodě, ale jako domácí řešení můžete použít také hliníkovou fólii, kterou je třeba klíč pokaždé zabalit. Někteří lidé k tomuto účelu používají také obyčejnou kovovou krabici. Obě metody jsou velmi levné, ale naprosto nepraktické a mají pochybnou účinnost. Určitě nechcete, aby zabezpečení vašeho vozu záviselo na tom, jak pečlivě zabalíte klíč do alobalu
Kryt baterie bezklíčového klíče.
Dalším způsobem zabezpečení bezklíčového klíče je použití speciálního krytu baterie, který krátce po opuštění vozidla přeruší přívod energie z baterie – tím se automaticky přeruší vysílání signálu. K restartování klávesy/dálkového ovládání se používá jednoduchá kombinace klepnutí, obvykle dvojité nebo trojité „klepnutí“ na klávesu. Toto řešení má výhodu miniaturních rozměrů a poměrně vysokého pohodlí – klíč se zatím nemusí vytahovat z kapsy nebo kabelky, takže bezklíčový klíč zůstává ve své funkci. Nevýhodou je, že ne každý klíč má standardní vyměnitelnou baterii, takže ne každé auto lze tímto způsobem zabezpečit. Není to také nejlevnější řešení, zejména proto, že chrání proti krádeži pouze pomocí prodlužovacích rádiových vln.
Nejlepší zařízení proti krádeži s bezklíčovým systémem? CanLock!
Dosud uvedené metody jsou více či méně účinné, ale zároveň berou řidiči svobodu používat bezklíčové řešení a chrání vůz proti krádeži pouze pomocí prodlužovačů rádiových vln. Nefungují však v případě „klasické“ krádeže. Proto je lepší nezabezpečovat pouze klíče, ale zabezpečit proti krádeži celý vůz. Nejlepším, velmi účinným a pokročilým řešením je imobilizér CanLock, který znemožňuje nastartování vozu v jakékoli situaci, i když zloděj otevře vůz pomocí prodlužovače rádiových vln. Toto řešení je velmi praktické, zařízení proti krádeži je neviditelné, neovlivňuje komfort používání bezklíčového přístupu a především se instaluje bez zásahu do elektroinstalace vozu, takže pojistku lze přenášet z vozu do vozu, například při výměně vozu za nový.